Ztrácíte pět procent příjmů, říká studie ACFE

Asociace vyšetřovatelů podvodů ACFE si v roce 2020 zpracovala studii, o kolik v průměru přicházejí společnosti kvůli podvodům. Výsledkem je pětiprocentní ztráta, která ale na první pohled není vůbec vidět.

Image alt

Kde se vzalo pět procent?

Může se zdát, že vaše společnost či organizace funguje dokonale. Máte o všem přehled, společnost prosperuje a kolegům či podřízeným důvěřujete. S šokujícím zjištěním ale přišla asociace ACFE v roce 2020, kdy v článku “Report to The Nations 2020 Global Study on Occupational Fraud and Abusereleased” publikovala zprávu, že společnosti přicházejí v průměru o pět procent svých příjmů ročně. A to jen kvůli neexistenci oznamovacích nástrojů.

Jádro problému? Nepoctiví zaměstnanci

ACFE zkoumala přes 2.000 případů celkem v 125 zemích a výsledek je jednoduchý. O zmiňovaných pěti procentech organizace vůbec nevědí. Problém sice existuje, ale je jednoduše skrytý. Pro představu, bez whistleblowing nástrojů přichází jen Česká republika o 1,9 miliard eur ročně. Jak ale takový problém vzniká? V praxi se nejčastěji setkáváme se zakázkami, které byly přiřazeny blízké osobě, která rozhoduje o jejím udělení.

Z cizího krev neteče?

V přenesené rovině se nad problematikou zamýšlí i ředitel společnosti se zhruba 80 zaměstnanci. "Dlouhou dobu jsme netušili, že máme mezi sebou kolegu, který ostatním znepříjemňoval práci, zejména nováčkům. Až po čase nám začalo být divné, proč máme takovou fluktuaci na nováčkovských pozicích pouze v jednom oddělení. Domýšlet, o kolik společnost při ztrátách slibných talentů přišla ale nechceme, zaměstnancům umožňujeme oznamování a očekáváme zlepšení firemní kultury i eliminaci negativních vlivů“, říká Stanislav Heža, ředitel společnosti Comfor Stores.

Pozitivní závěry

Řešení problému, o kterém nevíte a vlastně ani vědět nemůžete, je vlastně jednoduché. A koneckonců i levné. Zavést oznamovací systém stojí cca 1.000 eur ročně. Nezapomeňte, že zachránit přitom můžete nejen 5 % příjmů, ale také vnímání zaměstnanců. Platí totiž, že: • 97 % zaměstnanců vnímá integritu zaměstnavatele jako důležitou • 76 % zaměstnanců vnímá whistleblowing nástroj jako pracovní benefit • O 41 % zvýšíte atraktivitu svých zákazníků • O 40 % zvýšíte atraktivitu pro stávající talenty v organizaci

Zdroje:

EY - Is this a moment of truth for corporate integrity? ACFE - Report to The Nations 2020 Global Study on Occupational Fraud and Abusereleased Expolink survey 2019 EY prezentace whistleblowing 2021 - dostupná v záznamu